Piec elektryczny — czy warto wybrać do ogrzewania domu i wody?
Czy możliwe jest, aby piec do ogrzewania domu nie wymagał doprowadzenia paliwa, a jednocześnie zapewniał wygodną i komfortową obsługę? Tak! Mowa o kotłach elektrycznych, które nie tylko spełniają te wymagania, ale mają również wiele innych zalet. Jakich? Dowiecie się o tym w dalszej części artykułu.
Kocioł elektryczny do ogrzewania domu — funkcje i możliwości
Do niedawna ogrzewanie elektryczne było uważane za dość kosztowne. Dziś inwestorzy powszechnie wybierają to źródło energii, doceniając nowoczesne funkcje i technologie, jakie obsługuje elektryczny kocioł grzewczy.
Po pierwsze, kocioł elektryczny to urządzenie, które często kooperuje z rozbudowaną siecią grzewczą. W jej skład wchodzi:
- kocioł jedno- lub dwufunkcyjny,
- zestaw czujników kontrolujących parametry pracy kotła,
- zestaw czujników pokojowych,
- system służący do komunikacji w ramach instalacji centralnego ogrzewania.
Po drugie, ogrzewanie wody przy pomocy kotła jest procesem, którym można łatwo zarządzać. Elektryczny piec jest zwykle obsługiwany za pomocą czujnika temperatury połączonego z komputerem sterującym. Dzięki temu koszty ogrzewania drastycznie spadają, gdyż kocioł nie pracuje w trybie ciągłym.
Wreszcie po trzecie, ogrzewanie elektryczne jest ekologiczne. Piec nie emituje żadnych substancji lotnych, które mogłyby zaszkodzić środowisku naturalnemu. Urządzenie może też współpracować z panelami fotowoltaicznymi i pompą ciepła.
Kocioł elektryczny — elastyczne i ekologiczne urządzenie grzewcze na prąd
Piec elektryczny ma wiele zalet. Jedną z nich jest elastyczność, dzięki której można go podłączyć do już istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Piec może pracować, jako:
- samodzielne źródło ciepła, ogrzewające cały dom,
- dodatkowe źródło ciepła, jako część większego systemu.
Niezależnie od wybranego wariantu, wybór kotła do wody użytkowej lub systemu centralnego ogrzewania powinien uwzględniać moc niezbędną do ogrzania domu i/lub wystarczającej ilości wody użytkowej.
Elastyczność, o której mówimy, dotyczy również sposobu zasilenia kotła. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem, które powinno znacznie ograniczyć rachunki za prąd, jest połączenie kotła z fotowoltaiką. Dzięki temu ogrzewanie domu za pomocą prądu elektrycznego jest znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem w porównaniu do tradycyjnych instalacji, w których panele nie występują.
Ogrzewanie elektryczne — jak instalacja z elektrycznym piecem wygląda na tle innych źródeł ciepła?
Jeszcze do niedawna dominującą rolę w polskich gospodarstwach domowych odgrywały kotły na paliwo stałe. Czy w porównaniu z piecem elektrycznym o podobnej mocy nadal wyglądają one tak korzystnie? Korzyścią przemawiającą za paliwem stałym jest rzecz jasna jego niższa cena. Na tym jednak zalety się kończą. Kocioł elektryczny to:
- urządzenie, którego montaż wiąże się jedynie z podłączeniem go do dotychczasowej instalacji,
- czyste źródło ciepła, które nie tylko jest ekologiczne, ale też zapewnia komfortową obsługę,
- rozwiązanie, które dzięki zastosowaniu grzałek o mocy na ogół kilkunastu kW, może szybko podgrzać wodę.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku kotłów gazowych. Owszem, rozgrzewa się je znacznie szybciej niż kotły na węgiel (ekogroszek), ale nadal jego bezwładność jest bardzo duża. Z kolei kocioł elektryczny może zostać włączony lub wyłączony w dowolnej chwili. Oznacza to, że w żadnym stopniu nie marnotrawimy energii niezbędnej do ogrzania ciepłej wody w instalacji c.o. lub c.w.u.
Dlaczego warto wybrać piec elektryczny do ogrzewania domu i wody użytkowej?
Po pierwsze, kocioł elektryczny to urządzenie, którym można łatwo sterować w czasie rzeczywistym. To użytkownik decyduje, ile należy zużyć energii na ogrzanie domu. Po drugie, jest to sprzęt, który sprawdzi się zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach, gdyż można je łatwo podłączyć do już istniejącej instalacji. Po trzecie, kotły posiadają programator, który umożliwia planowanie ich sposobu pracy w dalszej perspektywie (np. kilka dni do przodu).
Jak efektywnie zmniejszyć koszty ogrzewania i rachunki za prąd?
Jednym z powodów, dla których warto nabyć kocioł elektryczny takich marek jak np. Elterm, jest możliwość zarządzania ilością zużytej energii elektrycznej. Umiejętna obsługa pieca pozwala sporo zaoszczędzić. Można też podłączyć piec do instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu zyski będą jeszcze wyższe. Jak zatem można ograniczyć zużycie energii do ogrzewania w instalacji grzewczej?
- Korzystamy z czujników pokojowych, które dostosują pracę systemu grzewczego do naszego harmonogramu i aktywności.
- Jeśli istnieje taka potrzeba, do ogrzewania domów używamy pieców dwufunkcyjnych, które oszczędzają przestrzeń i są tańsze w eksploatacji niż zestaw piec + podgrzewacz.
- W nowoczesnych systemach ogrzewania korzysta się z dwóch trybów: dziennego i nocnego. Nocą oszczędzaj energię, obniżając temperaturę na czujniku i - jeśli to możliwe - wydłuż czas trybu nocnego, aby ograniczyć koszty energii.
- Połącz kocioł z fotowoltaiką. Nowoczesne kotły elektryczne są zaprojektowane tak, by wykorzystać maksimum energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Na koniec chcemy podkreślić, że w porównaniu do tradycyjnych pieców, kocioł elektryczny jest niezawodny. Piec dwufunkcyjny do wody i domu składa się ze sterownika i grzałek. Brak elementów mechanicznych ogranicza ryzyko wystąpienia usterki.