Na co wymienić piec węglowy?
Czeka Cię wymiana pieca węglowego na alternatywne źródło ciepła? Jeśli tak, to dobrze się zastanów, gdyż wybór określonego rodzaju paliwa i kotła może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Czym zatem zastąpić stary piec na węgiel? Jakie rodzaje instalacji grzewczej wchodzą w grę?
Wymiana pieca węglowego i co dalej?
Zrezygnowałeś z kotła na paliwo stałe? Jeśli tak, to podjąłeś dobrą decyzję. Redukcja emisji dwutlenku węgla, poprawa komfortu spalania węgla, a także nasze zdrowie, to wartości, których nie można bagatelizować. Problem polega na tym, że na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów mniej lub bardziej ekologicznych systemów ogrzewania.
Wybierając nowe źródło energii grzewczej, trzeba wziąć pod uwagę:
- dostępność paliwa,
- emisję dwutlenku węgla,
- koszt wdrażania nowego systemu,
- łatwość obsługi i koszty eksploatacyjne.
Na co wymienić piec? Czy pompa ciepła lub kocioł gazowy to dobry wybór?
Wielu specjalistów doradza nam wybór różnych systemów ogrzewania. Przykładem jest pompa ciepła, która nie zawsze sprawdza się jako pełnoprawne źródło energii. Wiele osób ma obawy, czy w przypadku bardzo mroźnych zim, system ten zapewni ilość ciepła niezbędną do ogrzania domu. Poza tym trzeba pamiętać, że pomimo uzyskania dofinansowania i dotacji, pompa ciepła jest urządzeniem skomplikowanym, którego montaż obciąża domowy budżet.
W przypadku gazu jest jeszcze gorzej. Owszem, nowoczesne instalacje gazowe mogą spełniać nawet wyśrubowane normy bezpieczeństwa, ale gaz ziemny jest przez wielu specjalistów uważany za poważne źródło zanieczyszczeń. W praktyce oznacza to, że wraz z upływem lat spalanie gazu, a także pelletu i biomasy może zostać uznane za zagrożenie dla środowiska.
Czym zastąpić stary kocioł na węgiel? Czas wymienić piec węglowy na ogrzewanie elektryczne!
Jeśli musimy wymienić stary kocioł węglowy na alternatywne źródło ciepła, to ciekawym rozwiązaniem wydaje się piec elektryczny. Dlaczego?
- Jest to w pełni ekologiczne źródło ciepła, wpisujące się w antysmogowy charakter proekologicznych zmian w domowych instalacjach grzewczych.
- Prąd jest łatwo dostępny. Kocioł elektryczny można łatwo podłączyć do źródła energii, choć może zaistnieć potrzeba jego przerobienia w taki sposób, aby zapewnić odpowiednią moc wyjściową.
- Prąd jest czystym źródłem energii. Eksploatacja pieca elektrycznego nie prowadzi do powstawania popiołu, którego usunięcie może być problematyczne.
Jakie są korzyści z wymiany kopciucha na kocioł elektryczny o zerowej emisji?
Wymiana kotła węglowego wpisuje się w wymogi programu Czyste Powietrze. To oznacza, że znaczną część poniesionych z tego tytułu wydatków możemy skompensować otrzymanymi dotacjami. Warto również pamiętać, że jeśli posiadasz kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów co najmniej klasy 3, to zgodnie z uchwałą musisz, a w zasadzie musiałeś go wymienić do końca 2021 roku.
Zalety wymiany pieca węglowego na kocioł elektryczny
Zalety wyboru kotła elektrycznego nie ograniczają się wyłącznie do kwestii związanych z ekologią. Wręcz przeciwnie - wymiana starego kotła węglowego na elektryczne źródło ciepła, to również:
- Możliwość efektywnego zarządzania energią. Użytkownik - dzięki zaawansowanemu systemowi sterowania - może samodzielnie dobierać temperaturę wewnątrz pomieszczenia, uwzględniając swój dobory harmonogram aktywności. Co prawda kotły węglowe również zapewniają taką możliwość, ale w ich przypadku zmiana temperatury wiąże się ze znacznie większymi stratami ciepła.
- Obniżka wydatków na energię. Koszty energii elektrycznej zużytej przez kocioł można ograniczyć poprzez połączenie go z systemami OZE, takimi jak np. fotowoltaika lub magazyn energii. Dzięki temu nie tylko obniżamy koszty eksploatacji, ale też inwestujemy w jakość powietrza i we własne zdrowie.
- Niskie koszty instalacyjne. Montaż kotła elektrycznego wiąże się z relatywnie niskimi wydatkami. Dlaczego? W przypadku kotłów elektrycznych instalacja składa się w zasadzie z tych samych elementów, co w układach węglowych. Różnica polega wyłącznie na zamianie źródła ciepła. Gorąca woda jest tłoczona poprzez rury wprost do grzejników lub opcjonalnie wężownic odpowiedzialnych za podgrzewanie wody użytkowej.
- Możliwość zastosowania nowatorskich systemów ogrzewania. Wymiana starych pieców węglowych na kotły elektryczne daje możliwość wymiany grzejników na system ogrzewania podłogowego. Dzięki temu możemy ograniczyć ilość zużywanej energii, a także zaoszczędzić przestrzeń w pomieszczeniu, demontując grzejniki naścienne.
- Bezpieczeństwo, gdyż eksploatacja kotła elektrycznego nie powoduje powstania szkodliwych produktów reakcji spalania. W przypadku kotłów na paliwo stałe spaliny w postaci tlenku lub dwutlenku węgla stanowią dla mieszkańców potencjalnie ogromne niebezpieczeństwo.
Jak widać, inwestycja w kocioł elektryczny nie wymaga wyłącznie z obowiązku wymiany starych kotłów, lecz jest też głosem rozsądku, biorąc pod uwagę korzyści, jakie niesie ze sobą wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne i przyjazne użytkownikowi rozwiązania grzewcze.