Skip to main content

Kocioł elektryczny do fotowoltaiki

Aktualnie w Polsce bardzo często stosowanymi źródłami ciepła są piece gazowe lub na paliwa stałe. Jednakże ze względu na możliwość zastosowania instalacji fotowoltaicznej wiele osób rozważa ogrzewanie swojego domu przy pomocy pompy ciepła lub kotła elektrycznego do centralnego ogrzewania (c.o.). Zastanawiasz się, czy wykorzystanie pieca elektrycznego i fotowoltaiki będzie dobrym rozwiązaniem? Podpowiadamy, w jakich sytuacjach warto z niego skorzystać, by było opłacalne.

Fotowoltaika i kocioł elektryczny — czy to dobre połączenie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy dowiedzieć się, jak działa instalacja fotowoltaiczna (PV) i kiedy uzyskamy z niej uzysk energetyczny. Trzeba także poznać, jak wygląda prawidłowa eksploatacja pieca elektrycznego do ogrzewania domu.

Instalacja PV to z pewnością przyjazne środowisku, odnawialne źródło energii (OZE), które warto stosować, niezależnie czym ogrzewamy swój dom. Wytwarzając energię ze słońca, pozwala ona zredukować rachunki za prąd, a w trakcie swojej pracy nie generuje do atmosfery szkodliwych gazów cieplarnianych. Niemniej jednak uzysk z wytwarzanej energii elektrycznej osiągniemy jedynie w miesiącach słonecznych, czyli głównie od marca do października.

Natomiast kocioł elektryczny wykorzystuje grzałki elektryczne do podgrzania czynnika grzewczego (najczęściej wody), czyli do swojej pracy potrzebuje bieżącego zasilania energią elektryczną. Piec elektryczny może być łączony z instalacją grzewczą podłogową lub z grzejnikami ściennymi. Dodatkowo rozwój technologii pozwolił łączyć ze sobą elektryczne kotły c.o. zarówno z instalacjami PV, jak i systemami grzewczymi starego typu np. na paliwa stałe.

Zatem czy jesteśmy w stanie wykorzystać energię z fotowoltaiki do obniżenia kosztów ogrzewania? Z pewnością tak, jeżeli dobrze dobierzemy elektryczną instalację grzewczą i moc instalacji czerpiącej energię z paneli fotowoltaicznych. Wynika to z faktu, że wykorzystując wytworzony prąd na własny użytek, jesteśmy w stanie realnie obniżyć koszt zużywanej 1 kwh energii. 

Zalety zastosowania kotła elektrycznego zasilanego panelami fotowoltaicznymi

Niewątpliwie połączenie tych dwóch urządzeń ma wiele zalet. Należy zauważyć, że instalacja PV i pieca elektrycznego zapewnia:

  1. Obniżenie kosztów ogrzewania. Poprzez wykorzystanie paneli fotowoltaicznych zmniejszamy skutecznie zapotrzebowanie na energię czerpaną z sieci energetycznej.
  2. Komfort i wygodę użytkowania. Kocioł elektryczny z instalacją fotowoltaiczną to system niemalże bezobsługowy. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają sterowanie całą instalacją z poziomu aplikacji zainstalowanej na smartfonie, czy tablecie.
  3. Niskie koszty instalacji. Aktualnie ze względu na spadające ceny paneli fotowoltaicznych i perspektywę uzyskania dotacji z programu "Mój Prąd", cena instalacji PV jest bardzo atrakcyjna. Natomiast koszt zakupu kotła dwufunkcyjnego do ogrzewania wody i domu renomowanej firmy Elterm, jest porównywalny do cen pieca gazowego o tożsamej funkcjonalności.
  4. Możliwość połączenia z innymi urządzeniami grzewczymi. Ogromną zaletą pieców elektrycznych jest możliwość łączenia ich z innymi systemami grzewczymi. Pozwoli to usprawnić ich pracę i zredukować koszty użytkowania domu.
  5. Zmniejszenie wpływu na środowisko. Fotowoltaikia w połączeniu z piecem elektrycznym to ekologiczne rozwiązanie. Z jednej strony nie generuje do atmosfery żadnych szkodliwych gazów wynikających z procesów spalania, a z drugiej do zasilania kotła wykorzystywana jest energia z OZE (źródeł odnawialnych).

Pompa ciepła czy kocioł elektryczny do fotowoltaiki - co wybrać?

Wiele osób z pewnością zadaje sobie to pytanie. W szczególności, kiedy bardzo popularnym źródłem ciepła w budownictwie jednorodzinnym stały się pompy ciepła. Zatem czy w przypadku nowego domu piec elektryczny do ogrzewania będzie dobrym wyborem? Warto w tym przypadku poznać główne wady i zalety obu tych rozwiązań.

Pierwszym aspektem, o którym należy wspomnieć, jest koszt instalacji. Z pewnością kocioł elektryczny z fotowoltaiką np. 10 kwp, będzie tańszy niż w przypadku instalacji pompy ciepła. Niemniej jednak trzeba przyznać, że piec na prąd, będzie zużywał o wiele więcej energii elektrycznej, więc w zimnych miesiącach, pomimo instalacji PV, możemy się spodziewać wyższych rachunków za energię.

Drugą kwestią jest eksploatacja obu tych urządzeń. Zarówno ogrzanie domu pompą ciepła, jak i kotłem elektrycznym jest niemalże bezobsługowe. Jednakże w przypadku wystąpienia awarii, koszty jej usunięcia w przypadku pieca elektrycznego będą o wiele niższe. Jest to spowodowane tym, że pompy ciepła są bardziej skomplikowane w swojej budowie, a do jej naprawy niezbędny będzie specjalista.

Należy także zauważyć, że kocioł elektryczny jest prostszy w montażu w przypadku starszych budynków. Może on stać się dodatkowym źródłem ciepła wykorzystującym czystą, darmową energię ze słońca np. na podgrzewanie wody użytkowej. Przy czym instalacje pieca nie sprawi tyle problemów, co miałoby miejsce w przypadku kosztownej modernizacji całej instalacji grzewczej przy zastosowaniu pompy ciepła.

Proste i skuteczne ogrzewanie domu prądem

Podsumowując, zastosowanie kotła elektrycznego do współpracy z instalacją fotowoltaiczną jest bardzo prostym, a przy tym bardzo skutecznym sposobem ogrzania domu. Warto rozważyć jego montaż w przypadku modernizacji starszych systemów grzewczych w starym budownictwie. Bardzo dobrze spełni on swoją funkcję także przy budowie nowych domów energooszczędnych, gdzie w założeniu występuje niskie zapotrzebowanie na energię potrzebną do jego ogrzania.

Niewątpliwie piece elektryczne w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną pozwolą na skuteczne ogrzewanie domu i wody. Dodatkowo przy dobrze dobranych i wykonanych instalacjach rozwiązanie to zapewni każdemu inwestorowi bezobsługową oraz niezawodną pracę przez wiele lat.

Zobacz inne nasze wpisy:

Wróć