Kocioł elektryczny czy kocioł gazowy?
Wybór skutecznego i ekonomicznego systemu grzewczego to poważne wyzwanie. Tę ważną decyzję, musimy podjąć, planując budowę domu czy też modernizując istniejący budynek. Do najpopularniejszych źródeł ciepła należą kotły elektryczne oraz gazowe. Czym charakteryzuje się ogrzewanie elektryczne i gazowe? Jakie rozwiązanie jest lepsze? Sprawdź nasze porównanie!
Ogrzewanie kotłem elektrycznym — co warto wiedzieć?
Ogrzewanie prądem jest możliwe poprzez użycie nowoczesnego kotła elektrycznego. Takie źródło ciepła sprawdzi się w każdym domu, gwarantując swoim użytkownikom niemal stuprocentową sprawność, bezpieczeństwo oraz wygodną obsługę. Co ważne, elektryczny kocioł grzewczy można zakupić w dosyć niskiej cenie. Wbrew pozorom, jest to opłacalne źródło ciepła, z którego korzystają energooszczędne budynki, ale nie tylko. Wybór kotła elektrycznego powinien być podyktowany wielkością domu, jego sposobem ocieplenia, jak i naszymi indywidualnymi preferencjami. Warto dodać, że takie urządzenia zajmują niewiele ciepła i można je umieścić właściwie w każdym pomieszczeniu.
Kotły elektryczne c.w.u. sprawdzą się też jako ogrzewanie elektryczne domu pasywnego. Ich instalacja jest niedroga i nie wymaga spełnienia licznych wymagań. W przypadku kotła na energię elektryczną wystarczy jedynie przyłącze elektryczne. Piec ten może stanowić samodzielne źródło ciepła, lecz jest także przystosowany do współpracy z innymi kotłami. Sprzęty wyposażone są w jedną czy większą ilość grzałek, dzięki czemu okazują się niezawodne w ogrzewaniu mniejszych obiektów, jak i dużych wielorodzinnych domów. Wybierając kocioł elektryczny, do wyboru mamy modele jednofunkcyjne w wersji wiszącej i kotły stojące z zasobnikiem albo bez.
Korzyści z użytkowania kotła elektrycznego
Zalety kotła elektrycznego to przede wszystkim:
- niskie koszty instalacji kotła elektrycznego,
- przyjazny dla środowiska,
- brak pyłów oraz szkodliwych dla zdrowia gazów,
- wysoka, prawie stuprocentowa sprawność,
- brak ryzyka zaczadzenia,
- nowoczesne, estetyczny design,
- łatwość montażu i obsługi,
- niski koszt zakupu kotła,
- komfort i czystość użytkowania,
- niewielkie wymiary,
- oszczędność, brak konieczności budowy komina i pomieszczenia na trzymanie opału,
- możliwość stanowienia samodzielnego źródło ciepła, jak i wsparcia innych urządzeń na paliwo stałe czy kominków.
Ogrzewanie gazowe — podstawowe informacje
Piec gazowy to chętnie wybierane urządzenie służące do ogrzewania domów jedno i wielorodzinnych czy mieszkań. W sprzedaży, dostępnych jest wiele kotłów gazowych, co umożliwia dobranie sprzętu, który w pełni odpowie naszym potrzebom. Wybór kotła gazowego musi być pokierowany preferowaną przez nas mocą grzewczą i sposobem pracy urządzenia. Z pewnością atutem tego rodzaju źródła ciepła jest cena gazu ziemnego, jak i możliwość zaoszczędzenia miejsca. W przypadku ogrzewania gazowego nie ma konieczności magazynowania gazu. Na rynku znajdziemy kotły w pełni zautomatyzowane, gwarantujące wysoką sprawność.
Piec gazowy można umieścić w kuchni, na korytarzu, czy w piwnicy. Decydując się na model kondensacyjny, nie musimy też budować komina, a wystarczy jedynie krótki przewód, który sprawnie usunie spaliny na zewnątrz. Takie źródło ciepła nie emituje dużej ilości, szkodliwych dla zdrowia i życia spalin. Jest to więc rozwiązanie ekologiczne i bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne piece stanowią dosyć dużą inwestycję. Jeżeli nie mamy dostępu do sieci gazowej, musimy liczyć się z poniesieniem kosztów związanych z przyłączeniem do gazociągu. Tak duża inwestycja może więc nas przerosnąć.
Ogrzewanie za pomocą kotła gazowego — korzyści
- wysoka sprawność energetyczna,
- zapewnienie niskiej emisji pyłów oraz szkodliwych spalin,
- czystość i porządek w gospodarstwie domowym,
- oszczędność miejsca,
- automatyczne, bezobsługowe działanie urządzenia,
- łatwość użytkowania.
Ogrzewanie elektryczne czy gazowe — bezpieczeństwo użytkowania
Czym ogrzewać dom, aby zadbać o bezpieczeństwo swoich najbliższych? Bezpieczeństwo eksploatacji urządzenia jest niezmiernie ważne. Co wypada lepiej? Porównując oba kotły, można stwierdzić, że piec elektryczny zapewni nam więcej spokoju i pewności, że jego użytkowanie nie stanowi dla nas zagrożenia. Warto pamiętać, że w sezonach grzewczych odnotowuje się wiele tysięcy zdarzeń związanych z zatruciami tlenkiem węgla. Niestety, może ono doprowadzić nawet do śmierci. Czad wydobywa się często z niesprawnych kotłów olejowych, stałopalnych, ale także gazowych. Jest to nieuchwytny zabójca, który uśmierca swoje ofiary nawet w 60 sekund. Korzystanie z kotła elektrycznego nie stwarza zagrożenia zaczadzeniem czy też wybuchem. Decydując się na takie źródło ciepła możemy spać spokojnie.
Ogrzewanie kotłem elektrycznym i gazowym — koszty ogrzewania i inwestycji
Za dobry kocioł akumulacyjny zapłacimy ok. 2000 zł. Do tego należy doliczyć cenę grzejników, które możemy zamontować samodzielnie. Dokładna cena inwestycji zależy od wybranego modelu kotła, jak i ilości grzejników. W przypadku ogrzewania gazowego, nakłady inwestycyjne będą znacznie wyższe. Niezbędne jest, wykonanie przyłącza gazu, instalacji zewnętrznej, wewnętrznej, jak i zakup samego pieca na gaz. Cała inwestycja będzie kosztowała nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście, jeżeli mamy już przyłącze koszt będzie o wiele niższy, jednak warto pamiętać, że kotły gazowe są droższe od elektrycznych.
Ile wynosi koszt ogrzewania kotłem elektrycznym? Koszt ogrzania domu o powierzchni 120 m2 wraz z ciepłą wodą użytkową (4 dla os) może wynieść kilka tysięcy złotych. Nie można zapominać, że kotły elektryczne mogą współpracować z systemem fotowoltaicznym! Dzięki temu koszty da się znacząco zredukować. Koszty ogrzewania gazem są niższe, jednak cena gazu ziemnego systematycznie wzrasta, jeśli jednak chodzi o koszty całej inwestycji, w potyczce wygrywa kocioł elektryczny.
Czym ogrzewać dom? Jakie źródło ciepła wybrać?
Decyzja o wyborze kotła do ogrzewania domu nie należy do najłatwiejszych. Obecnie najchętniej wybierane są piece elektryczne i gazowe. Co wygrało w naszym zestawieniu? Przewagę mają piece elektryczne, ze względu na możliwość współpracy z ogniwami fotowoltaicznymi, bezpieczeństwo i nowoczesny wygląd.
Zobacz inne nasze wpisy:
- Kocioł elektryczny czy pompa ciepła?
- Jak dobrać sprzęgło hydrauliczne?
- Dobór mocy podgrzewaczy przepływowych
- Ile prądu zużywa elektryczny przepływowy podgrzewacz wody?
- Ile prądu zużywa kocioł elektryczny?
- Kocioł elektryczny do fotowoltaiki
- Jakiej mocy kocioł elektryczny do domu 100m2?
- Kotły elektryczne - działanie i budowa