Skip to main content

Kocioł elektryczny a ekologia — jak ogrzewanie elektryczne wpływa na środowisko?

Jak kocioł elektryczny wpływa na otaczające nas środowisko? Czy można go nazwać ekologicznym źródłem ciepła? Jak prezentuje się on na tle innych systemów ogrzewania? O tym w poniższym artykule. 

Czy kocioł elektryczny jest ekologiczny?

Tak, piec elektryczny to w pełni ekologiczne źródło ciepła. W przeciwieństwie do kotłów na paliwo stałe nie emituje on żadnych produktów spalania w postaci gazów cieplarnianych. Co więcej, energię, którą zużywa, wykorzystuje w możliwie efektywny sposób. Na tym jednak nie koniec. Czy zatem można go wykorzystać w roli "zielonego" systemu ogrzewania domu? Tak, ale wcześniej warto poczynić kilka inwestycji, dzięki którym bilans ekonomiczny wprowadzonych zmian jest możliwie najkorzystniejszy z punktu widzenia inwestora.

Często zarzuca się, że w Polsce ekologiczne kotły C.O. zużywają prąd, który jest produkowany przez elektrownie węglowe. Jest to częściowo prawda, ale w tej materii dużo się zmienia. W raporcie "Transformacja energetyczna w Polsce", opublikowanym przez Forum Energii, wykazano, że w roku 2023 udział elektrowni węglowych w miksie energetycznym kraju spadł do zaledwie 60,5%. Poza tym trzeba pamiętać, że dzięki rozwiązaniom takim jak fotowoltaika, stosunek ten jeszcze bardziej przesuwa się na korzyść energii elektrycznej.

Kotły elektryczne, pompy ciepła a ekologia — co warto wiedzieć?

Jak w kontekście ekologii prezentują się elektryczne kotły grzewcze na tle alternatywnych źródeł energii? Cóż, pompa ciepła — o której się tak dużo ostatnio mówi — jest rozwiązaniem, które wymaga znacznych ingerencji w otaczającym środowisku. Najpopularniejszy rodzaj pomp, czyli instalacje ziemia - powietrze, wymagają podczas instalacji wkopania dużych (pionowych i poziomych) kolektorów ciepła. Z punktu widzenia środowiska problemem może być też czynnik roboczy, czyli gaz, który jest sprężany i rozprężany w trakcie konwersji energii z otoczenia do domu. 

Nieco inaczej jest w przypadku gazowych źródeł ciepła, które już wcześniej uważano za nieekologiczne. Mówiąc wprost — kotły elektryczne centralnego ogrzewania są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o ekologię. 

Kocioł elektryczny - jak poprawić ich efektywność energetyczną?

Kotły elektryczne nie generują szkodliwych substancji, wyróżniają się bardzo dużą sprawnością i co najważniejsze - mogą współpracować z innymi domowymi instalacjami energetycznymi. Przykładowo jest możliwa kooperacja z fotowoltaiką, dzięki której:

  • część energii pobieranej przez piec jest wytwarzana w ramach źródeł odnawialnych,
  • koszty zużycia energii znacznie spadają,
  • obydwa systemy współpracują w sposób automatyczny, zapewniając ciągły dopływ energii do kotła.

Co więcej, połączenie paneli fotowoltaicznych z piecem elektrycznym w porze letniej pozwala - przynajmniej w teorii - na podgrzewanie wody C.W.U. wyłącznie w oparciu o energię odnawialną, a więc... całkowicie za darmo. 

Jeszcze lepsze możliwości w zakresie wykorzystania potencjału fotowoltaiki i elektrycznych źródeł ciepła zapewnia montaż magazynów energii, czyli baterii, które umożliwiają magazynowanie "zielonej" energii i wykorzystanie jej później, to jest w porze nocnej. Dzięki temu można znacząco ograniczyć nie tylko koszty ogrzewania, ale też łączne koszty zużycia energii elektrycznej.

Jak efektywnie wykorzystywać energię dzięki piecom elektrycznym?

Piece elektryczne są - z technicznego punktu widzenia - rozwiązaniem, które pozwala możliwie najlepiej wykorzystać dostępną energię. W jaki sposób?

  1. Kotły elektryczne cechuje bardzo wysoka sprawność. Zakładając, że mamy w ofercie urządzenia o mocy od kilku do kilkudziesięciu kW, to praktycznie cała ta energia jest wykorzystywana przez system grzałek podgrzewających - w zależności od wariantu - jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny kocioł elektryczny.
  2. Praca kotła cechuje się bardzo niską bezwładnością. Woda C.O. lub C.W.U. szybko się nagrzewa, a w przypadku zaniku napięcia zasilającego grzałki utrzymuje ciepło przez dłuższy czas. 
  3. Wydajność i energooszczędność kotła poprawia się, gdy to ekologiczne ogrzewanie jest zainstalowane w ocieplonym budynku. Dzięki temu realny zysk energetyczny może wynieść nawet kilkadziesiąt procent.
  4. Nie zawsze wykorzystujemy pełną moc kotła. Wręcz przeciwnie - na ogół piec pobiera maksimum energii w porze zimowej. Nocą, gdy zadana temperatura spada, ilość zużywanej energii jest znikoma. 
  5. Automatyka grzewcza pozwala na znaczne ograniczenie kosztów energii. Po podłączeniu np. sterowników pokojowych użytkownik może włączyć kocioł jedynie wtedy, gdy jest to konieczne, a więc po powrocie z pracy, z uczelni, rankiem itd. Co więcej, przemyślane, efektywne ogrzewanie pozwala na włączenie pieca (np. w trybie C.W.U) wtedy, gdy taryfa za prąd jest tańsza. 

Elektryczna kotłownia to doskonałe rozwiązanie dla Twojego domu. Jej montaż nie wymaga nadmiernej ingerencji w strukturę budynku (w porównaniu do pomp ciepła) i co najważniejsze - może ona łatwo zostać dopasowana pod kątem parametrów do Twoich indywidualnych potrzeb. Sprawdź, być może kocioł elektryczny do centralnego ogrzewania to rozwiązanie dla Ciebie.

 

Wróć