Kocioł elektryczny a ekologia — jak ogrzewanie elektryczne wpływa na środowisko?
Jak kocioł elektryczny wpływa na otaczające nas środowisko? Czy można go nazwać ekologicznym źródłem ciepła? Jak prezentuje się on na tle innych systemów ogrzewania? O tym w poniższym artykule.
Czy kocioł elektryczny jest ekologiczny?
Tak, piec elektryczny to w pełni ekologiczne źródło ciepła. W przeciwieństwie do kotłów na paliwo stałe nie emituje on żadnych produktów spalania w postaci gazów cieplarnianych. Co więcej, energię, którą zużywa, wykorzystuje w możliwie efektywny sposób. Na tym jednak nie koniec. Czy zatem można go wykorzystać w roli "zielonego" systemu ogrzewania domu? Tak, ale wcześniej warto poczynić kilka inwestycji, dzięki którym bilans ekonomiczny wprowadzonych zmian jest możliwie najkorzystniejszy z punktu widzenia inwestora.
Często zarzuca się, że w Polsce ekologiczne kotły C.O. zużywają prąd, który jest produkowany przez elektrownie węglowe. Jest to częściowo prawda, ale w tej materii dużo się zmienia. W raporcie "Transformacja energetyczna w Polsce", opublikowanym przez Forum Energii, wykazano, że w roku 2023 udział elektrowni węglowych w miksie energetycznym kraju spadł do zaledwie 60,5%. Poza tym trzeba pamiętać, że dzięki rozwiązaniom takim jak fotowoltaika, stosunek ten jeszcze bardziej przesuwa się na korzyść energii elektrycznej.
Kotły elektryczne, pompy ciepła a ekologia — co warto wiedzieć?
Jak w kontekście ekologii prezentują się elektryczne kotły grzewcze na tle alternatywnych źródeł energii? Cóż, pompa ciepła — o której się tak dużo ostatnio mówi — jest rozwiązaniem, które wymaga znacznych ingerencji w otaczającym środowisku. Najpopularniejszy rodzaj pomp, czyli instalacje ziemia - powietrze, wymagają podczas instalacji wkopania dużych (pionowych i poziomych) kolektorów ciepła. Z punktu widzenia środowiska problemem może być też czynnik roboczy, czyli gaz, który jest sprężany i rozprężany w trakcie konwersji energii z otoczenia do domu.
Nieco inaczej jest w przypadku gazowych źródeł ciepła, które już wcześniej uważano za nieekologiczne. Mówiąc wprost — kotły elektryczne centralnego ogrzewania są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o ekologię.
Kocioł elektryczny - jak poprawić ich efektywność energetyczną?
Kotły elektryczne nie generują szkodliwych substancji, wyróżniają się bardzo dużą sprawnością i co najważniejsze - mogą współpracować z innymi domowymi instalacjami energetycznymi. Przykładowo jest możliwa kooperacja z fotowoltaiką, dzięki której:
- część energii pobieranej przez piec jest wytwarzana w ramach źródeł odnawialnych,
- koszty zużycia energii znacznie spadają,
- obydwa systemy współpracują w sposób automatyczny, zapewniając ciągły dopływ energii do kotła.
Co więcej, połączenie paneli fotowoltaicznych z piecem elektrycznym w porze letniej pozwala - przynajmniej w teorii - na podgrzewanie wody C.W.U. wyłącznie w oparciu o energię odnawialną, a więc... całkowicie za darmo.
Jeszcze lepsze możliwości w zakresie wykorzystania potencjału fotowoltaiki i elektrycznych źródeł ciepła zapewnia montaż magazynów energii, czyli baterii, które umożliwiają magazynowanie "zielonej" energii i wykorzystanie jej później, to jest w porze nocnej. Dzięki temu można znacząco ograniczyć nie tylko koszty ogrzewania, ale też łączne koszty zużycia energii elektrycznej.
Jak efektywnie wykorzystywać energię dzięki piecom elektrycznym?
Piece elektryczne są - z technicznego punktu widzenia - rozwiązaniem, które pozwala możliwie najlepiej wykorzystać dostępną energię. W jaki sposób?
- Kotły elektryczne cechuje bardzo wysoka sprawność. Zakładając, że mamy w ofercie urządzenia o mocy od kilku do kilkudziesięciu kW, to praktycznie cała ta energia jest wykorzystywana przez system grzałek podgrzewających - w zależności od wariantu - jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny kocioł elektryczny.
- Praca kotła cechuje się bardzo niską bezwładnością. Woda C.O. lub C.W.U. szybko się nagrzewa, a w przypadku zaniku napięcia zasilającego grzałki utrzymuje ciepło przez dłuższy czas.
- Wydajność i energooszczędność kotła poprawia się, gdy to ekologiczne ogrzewanie jest zainstalowane w ocieplonym budynku. Dzięki temu realny zysk energetyczny może wynieść nawet kilkadziesiąt procent.
- Nie zawsze wykorzystujemy pełną moc kotła. Wręcz przeciwnie - na ogół piec pobiera maksimum energii w porze zimowej. Nocą, gdy zadana temperatura spada, ilość zużywanej energii jest znikoma.
- Automatyka grzewcza pozwala na znaczne ograniczenie kosztów energii. Po podłączeniu np. sterowników pokojowych użytkownik może włączyć kocioł jedynie wtedy, gdy jest to konieczne, a więc po powrocie z pracy, z uczelni, rankiem itd. Co więcej, przemyślane, efektywne ogrzewanie pozwala na włączenie pieca (np. w trybie C.W.U) wtedy, gdy taryfa za prąd jest tańsza.
Elektryczna kotłownia to doskonałe rozwiązanie dla Twojego domu. Jej montaż nie wymaga nadmiernej ingerencji w strukturę budynku (w porównaniu do pomp ciepła) i co najważniejsze - może ona łatwo zostać dopasowana pod kątem parametrów do Twoich indywidualnych potrzeb. Sprawdź, być może kocioł elektryczny do centralnego ogrzewania to rozwiązanie dla Ciebie.