Skip to main content

Jakiej mocy kocioł elektryczny do domu 100m2?

Wybór właściwego kotła elektrycznego do domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych zależy od wielu różnych czynników. Spróbujmy je przeanalizować i na ich podstawie określić, jaki kocioł elektryczny będzie odpowiedni do naszego domu. Zapraszamy do lektury!

Jakie rodzaje kotłów elektrycznych do domu 100 m2 można wybrać?

  1. Kocioł jednofunkcyjny - to urządzenie, które cieszy się ogromną popularnością. Służy wyłącznie do ogrzewania wody krążącej w instalacji centralnego ogrzewania. Wybierając je, trzeba się również zaopatrzyć w dodatkowy zasobnik lub przepływowy ogrzewacz wody.
  2. Kocioł dwufunkcyjny - jest to kocioł, który służy zarówno do ogrzewania wody w systemie centralnego ogrzewania, jak i do podgrzewania wody użytkowej. W kotłach dwufunkcyjnych umieszczony jest zasobnik c.w.u. lub podgrzewacz przepływowy. Oznacza to, że rozmiar kotła dwufunkcyjnego jest na ogół niewiele większy niż wymiary kotła jednofunkcyjnego bez zasobnika.

Niektóre kotły wyposażone są w funkcje zaawansowane, które umożliwiają jeszcze efektywniejsze sterowanie procesem wytwarzania energii cieplnej. Do takich rozwiązań (dostępnych w urządzeniach zaawansowanych) należą m.in.:

  • możliwość sterowania kotłem za pomocą smartfona,
  • funkcja sterowania pogodowego,
  • regulacja mocy maksymalnej,
  • możliwość współpracy z instalacją fotowoltaiczną,
  • opcja sterowania radiowego.

Wszystkie ww. funkcje mają istotny wpływ na finalne ograniczenie zużycia energii przez kocioł elektryczny.

Jakiej mocy kocioł elektryczny do domu 100 m2 wybrać?

Zanim zwrócimy uwagę na moc, skupmy się na innych kwestiach, które mają wpływ na zużycie energii przez kocioł elektryczny.

  • Zastosowanie ocieplenia zmniejszy współczynnik przenikania ciepła i tym samym ograniczy koszty zużycia energii.
  • Uwzględniamy, że piec pracuje cyklicznie, zgodnie z ustawieniami systemu automatyki grzewczej.
  • Praca kotła jest kontrolowana za pomocą specjalnego sterownika, który umożliwia znaczną redukcję zużycia energii. 

Wiedząc to wszystko, spróbujmy oszacować, jakie koszty na energię elektryczną (zużytą do ogrzewania) poniesie właściciel takiego budynku. Dowiemy się też, ile prądu taki kocioł zużyje średnio w ciągu doby.

Ile prądu zużywa kocioł elektryczny dla domu 100m2?

Wpływ na ogólne zużycie energii ma przede wszystkim:

  1. Rodzaj kotła - wybierając kocioł dwufunkcyjny, musimy liczyć się z tym, że w jego przypadku zużycie energii będzie większe. Wynika to z faktu, że zużywa on energię na ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej. Kocioł jednofunkcyjny umożliwia jedynie ogrzanie pomieszczenia.
  2. Obecność innych kotłów - jeśli dysponujemy jednostką na paliwo stałe, a kocioł elektryczny traktujemy wyłącznie jako zapasowe źródło ciepła, możemy pozwolić sobie na urządzenie o mniejszej mocy.
  3. Pora roku - zimą (gdy kocioł elektryczny pracuje cały czas) łączna wartość zużytej energii jest większa. Latem prąd jest używany wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej.
  4. Rodzaj ogrzewania - kocioł elektryczny podpięty do ogrzewania podłogowego działa efektywniej niż klasyczna instalacja wykorzystująca standardowe grzejniki.
  5. Konfiguracja pieca i automatyki grzewczej - zużycie energii zależy również od tego, jak działa kocioł elektryczny. Podtrzymanie zadanej temperatury zwykle jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym niż częste włączanie i wyłączanie kotła. Istotną rolę odgrywa tu też sposób, w jaki zaprogramowany jest kocioł elektryczny.

Ile będzie kosztowało ogrzewanie elektryczne dla domu 100m2 na sezon?

Ile zatem wynoszą łączne koszty ogrzewania? Prawdę, mówiąc w całym tym zestawieniu jedyną stałą wartością, jest... kocioł elektryczny, a konkretnie jego moc. W przeciwieństwie do innych rodzajów źródeł ciepła kotły elektryczne konwertują zdecydowaną większość pobieranej energii elektrycznej na energię grzewczą. A to oznacza, że:

  • można łatwo dobrać kotły elektryczne do średniego zapotrzebowania na energię,
  • kocioł elektryczny praktycznie nie generuje strat, gdyż prawie 100% energii jest konwertowana na ciepło.

Przejdźmy zatem do meritum i sprawdźmy, jakie koszty ogrzewania (przy powyższych założeniach) generują piece elektryczne. Aby się tego dowiedzieć, trzeba policzyć zapotrzebowania na energię elektryczną w ciągu godziny. Jeśli założymy, że nasz kocioł elektryczny ma moc około 10 kW, to w ciągu godziny zużyje on 10 000 Wh, czyli 10 kWh. 

Jeśli założymy, że średnia cena 1 kWh to złotówka, to uzyskamy wynik 10 złotych za godzinę. Oczywiście nadal mówimy tu o wartości średniej. Pamiętajmy, że kocioł podtrzymujący ciepło zużywa znacznie mniej energii. Wiedząc, ile prądu zużywa kocioł elektryczny, warto przeanalizować nie tylko same koszty, ale też korzyści wynikające z wyboru takiego rodzaju kotła:

  • czysta praca, bez konieczności magazynowania opału stałego lub skroplonego gazu,
  • temperatura automatycznie dostosowująca się do potrzeb użytkownika,
  • brak konieczności planowania zakupów i magazynowania opału na wiele miesięcy przed zimą.

Reasumując, jeśli zastanawiamy się, jakiej mocy kocioł elektryczny trzeba wybrać, to wybierajmy sprzęt korzystający z nowoczesnych funkcji sterowania automatyką grzewczą i zużyciem energii.

Zobacz inne nasze wpisy:

Wróć