Skip to main content

Jaki kocioł elektryczny będzie najlepszy do instalacji centralnego ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie elektryczne zrewolucjonizowało sposób pozyskiwania ciepła i to niezależnie od tego, z jaką instalacją grzewczą mamy do czynienia. Podłogowe ogrzewanie domu to technologia, która — jako jedna z wielu — wykorzystuje wszystkie atuty kotłów elektrycznych. Sprawdźmy zatem, jaki piec do podłogowego systemu grzewczego będzie najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze. 

Kocioł elektryczny do ogrzewania podłogowego — dlaczego warto?

Dlaczego kocioł elektryczny to najlepsze rozwiązanie do grzewczej instalacji podłogowej? Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których tak jest.

  1. Bezpieczeństwo. Kocioł elektryczny wyposażony jest w grzałki oraz zestaw czujników, które automatycznie regulują temperaturę w instalacji centralnego ogrzewania podłogowego. Dzięki temu jest ona na tym samym, stałym poziomie. Stabilność jest tu szczególnie istotna, ponieważ optymalna temperatura wody w wodnych instalacjach ogrzewania podłogowego to 40 - 50 stopni Celsjusza.
  2. Stabilność i niezawodność. Stabilizacja temperatury oznacza również, że elementy wchodzące w skład układu C.O. będą poddawane mniejszym obciążeniom termicznym. Nie byłoby to możliwe po podłączeniu kotłów spalających paliwo stałe. 
  3. Dowolna lokalizacja. Kocioł elektryczny o określonej mocy wyrażonej w kW można podłączyć do instalacji w dowolnym punkcie domu. Oznacza to, że jego montaż można przeprowadzić w miejscu, w którym ilość strat energii będzie najmniejsza. W przypadku kotłów gazowych lub na paliwo stałe nie jest to możliwe, gdyż można je podłączyć tylko w miejscach, w których przebiega instalacja.
  4. Niska cena. Tanie ogrzewanie elektryczne może być faktem. W tym celu należy zastosować i wykorzystać rozwiązania oszczędnościowe, takie jak wybór właściwej taryfy, montaż automatyki i wybór pieca akumulacyjnego. Niska bezwładność cieplna sprawia, że w przypadku ekologicznego ogrzewania domu prądem można wygenerować spore oszczędności. 

Uwaga! Kocioł elektryczny można podpiąć do istniejącej instalacji, jeśli tak była zasilana kotłem gazowym. 

Koszty ogrzewania, czyli jak połączyć kocioł do ogrzewania podłogowego z instalacją fotowoltaiczną?

Niekwestionowaną zaletą kotłów elektrycznych w odniesieniu do instalacji podłogowych jest możliwość ich podłączenia do instalacji fotowoltaicznej. To oznacza, że dzięki metodzie tzw. Net Bilingu, możemy rozliczać energię oddaną do sieci i pobraną z niej na korzystnych, ekonomicznych warunkach. 

Podłogówka, która czerpać energię będzie częściowo z instalacji fotowoltaicznej, daje szansę na:

  • tanie ogrzewanie, gdyż znaczna część kosztów poniesionych z tytułu zużycia prądu zostanie skompensowana przez energię elektryczną oddaną do sieci,
  • czyste ogrzewanie, gdyż kotłownia elektryczna jest praktycznie całkowicie bezobsługowa i nie pozostawia po sobie pyłu oraz innych nieczystości,
  • zautomatyzowanie procesu grzewczego, gdyż system ogrzewania podłogowego można powiązać z zestawem czujników dla każdego z pomieszczeń, co jeszcze bardziej pozwoli zaoszczędzić energię,
  • kompaktowy układ grzewczy, gdyż nawet w przypadku dużej mocy kotła, jego rozmiary i tak są niewielkie w porównaniu do innych źródeł ciepła.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe — jaki piec podłączyć do instalacji? Jaka moc kotła będzie najlepsza?

Wybierając kocioł elektryczny do ogrzewania podłogowego, warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Elterm. Dlaczego? Ponieważ w jej skład wchodzą urządzenia grzewcze o zróżnicowanej mocy, które dodatkowo można wyposażyć w szeroki zakres urządzeń sterujących. Co więcej, kocioł elektryczny do podłogówki firmy Elterm jest zaprojektowany z myślą o podłączeniu do właśnie takiej instalacji. Widać to chociażby na przykładzie zaawansowanego, a zarazem precyzyjnego systemu sterowania, który umożliwia ustawienie temperatury z dokładnością do jednego stopnia Celsjusza. Tak duża precyzja przekłada się na jeszcze wyższy komfort użytkownika, który - aby ogrzać dom - nie musi podnosić mocy kotła do maksymalnego poziomu.

W domu po termomodernizacji sprawdzi się kocioł o mocy 10 kW. Jeśli zależy nam jedynie na zastosowaniu ogrzewania podłogowego, należy dobrać odpowiedni kocioł jednofunkcyjny. Jednak w praktyce wielu inwestorów wybiera kotły dwufunkcyjne o nieco większej mocy. Dzięki temu mamy jeden przykładowo kocioł elektryczny o mocy kilkunastu kW, który może posłużyć do obsługi wodnego ogrzewania podłogowego, a także do podgrzania wody użytkowej. Takie rozwiązanie zapewni zasób ciepłej wody dla 4-osobowej rodziny. 

Ogrzewanie domu piecem elektrycznym — jak ograniczyć koszty? Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie elektryczne zapewnia nam bardzo wysoki komfort użytkowania. Wynika on poniekąd z dobrego bilansu cieplnego, a także z obsługiwanej taryfy. Instalacja podłogowa — podobnie jak grzejnik — zapewnia relatywnie niską bezwładność cieplną, dzięki czemu cenne kWh nie są marnotrawione tak, jak w przypadku kotłów na paliwo stałe. Jednocześnie należy podkreślić, że ogrzewanie podłogowe oferuje dobre właściwości akumulacyjne, dzięki którym zyskujemy bufor, pozwalający zaoszczędzić sporo energii.

Ogrzewając dom prądem, możemy — wykorzystując akumulacyjny system grzewczy — wyłączyć kocioł nieco wcześniej, oszczędzając w ten sposób energię. W ten sposób zapewniamy sobie komfortowe warunki na noc, gdyż jak wiadomo, temperatura do snu powinna być znacznie niższa. Nie bez znaczenia jest też wybór określonej taryfy. Najlepiej dokonać wyboru taryfy G12 przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego, gdyż daje ona możliwość wykorzystania wspomnianej akumulacji ciepła. 

Reasumując, dzięki instalacji fotowoltaicznej koszty ogrzewania można zmniejszyć i to nawet o kilkadziesiąt procent. Zastosowanie kotła elektrycznego o mocy kilkunastu kW nie musi być dla nas dużym obciążeniem finansowym. Niezbędne środki można pozyskać np. w ramach programu Czyste Powietrze lub Mój Prąd. Więcej informacji na temat kosztów ogrzewania kotłem elektrycznym znajdziesz na naszej stronie. 

 

Wróć