Skip to main content

Jak dobrać sprzęgło hydrauliczne?

W nowoczesnych systemach grzewczych coraz częściej wykorzystuje się sprzęgło hydrauliczne. Jest to układ umożliwiający połączenie obiegów kotłowych i grzewczych. Zanim jednak przystąpimy do jego montażu, powinniśmy wybrać właściwy komponent. Dobór sprzęgła hydraulicznego jest bowiem kluczowy do prawidłowego działania całej instalacji C.O. i C.W.U.

Sprzęgło hydrauliczne — czym jest?

Sprzęgło hydrauliczne to urządzenie służące do łączenia ze sobą obiegów kotłowego i grzewczego. Dzięki niemu można połączyć ze sobą różne źródła ciepła (np. pompa ciepła, kominek z płaszczem, kocioł na gaz) z różnymi rodzajami odbiorników, czyli obiegów grzewczych. Sprzęgło umożliwia podłączenie np. takich odbiorników ciepła jak:

  • grzejniki centralnego ogrzewania,
  • system podłogowej instalacji grzewczej, 
  • obieg wody użytkowej (c.w.u.) itd.

Jeśli sprzęgło ma spełniać swoje zadania, to musi ono wyróżniać się określoną mocą. Dzięki temu łatwiej zapewnić właściwy przepływ ciepłej wody pomiędzy instalacjami w kotłowni (kotłowniach), a odbiornikami ciepła. Jak prawidłowo dobrać sprzęgło do instalacji grzewczej?

Zadania sprzęgieł hydraulicznych — co zależy od pracy sprzęgła?

Na ogół sprzęgła hydrauliczne spełniają trzy główne zadania. Pierwszym z nich jest rozdział wody przepływającej w minimum dwóch obiegach grzewczych. Oczywiście w tym przypadku konieczne jest zamontowanie dodatkowej pompy obiegowej. Drugim, równie ważnym zadaniem sprzęgieł jest zabezpieczenie instalacji przed zbyt dużą temperaturą wody. Zastosowanie takiego rozwiązania jest konieczne np. wówczas, gdy mamy do czynienia z systemem ogrzewania podłogowego, w którym na ogół temperatura cieczy grzewczej jest niższa. Po trzecie, dzięki zastosowaniu sprzęgła hydraulicznego chronimy źródła ciepła przed zbyt niską temperaturą powrotu wody. Cecha ta ma bardzo istotne znaczenie w przypadku kotłów na paliwo stałe (np. ekogroszek lub węgiel), które mogłyby w związku z tym ulec uszkodzeniu. 

Dobór sprzęgła hydraulicznego w instalacjach grzewczych

Zastosowanie sprzęgła hydraulicznego w instalacji grzewczej wymaga doboru urządzenia o określonej mocy. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko moc odgrywa tu decydującą rolę. Co zatem trzeba uwzględnić przy doborze tego sprzętu?

  • Maksymalną moc urządzenia grzewczego.
  • Maksymalny przepływ wody (przepływ nominalny) dla danej instalacji.
  • Średnicę przyłącza instalacji.

Należy podkreślić, że jeśli instalacja centralnego ogrzewania wraz ze sprzęgłem hydraulicznym jest zdefiniowana w ramach całościowego projektu, to wprowadzanie do niej jakichkolwiek zmian nie jest wskazane. Oczywiście można się na nie zdecydować, ale tylko pod nadzorem wykwalifikowanego specjalisty, który dokonuje przeróbek na skutek przebudowy układu grzewczego. Jeśli zaś projekt nie istnieje, to można dobrać sprzęgło na podstawie ściśle określonych parametrów. 

Jak dobrać sprzęgło hydrauliczne do przepływu wody i rodzaju kotłów?

Na początek należy ocenić, jaka jest moc poszczególnych źródeł ciepła. Jest ona najczęściej wyrażona w ujednoliconej jednostce kilowatów (kW). Następnie konieczne jest zdobycie informacji na temat maksymalnego przepływu wody w instalacji, a także średnicy przyłącza. Na marginesie warto podkreślić, że im większa jest średnica przyłącza, tym większe jest maksymalne tempo przepływu wody zasilającej. 

Dobór odpowiedniego sprzęgła hydraulicznego jest możliwy dzięki zapisom w odpowiednich tabelach. Zgodnie z zawartymi w nich danymi można dobrać właściwe modele sprzęgieł zgodnie z ich charakterystyką (np. mocą w zakresie 40 - 55 kW). Wybierając odpowiedni model z tabeli należy uwzględnić dwie istotne kwestie:

  • moc wybranego sprzęgła nie może być mniejsza niż wartość podana w tabeli, przy czym podane są tam urządzenia o dopuszczalnej mocy minimalnej,
  • przy wyborze sprzęgieł trzeba też zwrócić uwagę na maksymalny przepływ i średnicę przyłącza. 

Pamiętajmy też, że konieczne może okazać się stosowanie sprzęgła hydraulicznego o nieco większej mocy. Dzięki temu mamy pewność, że dobrany komponent wytrzyma chwilowe wzrosty ciśnienia spowodowane wyższą temperaturą. Na podstawie tabeli można określić, że przykładowe sprzęgło o mocy 40 - 55 kW jest zaprojektowane dla maksymalnego przepływu wynoszącego 2,3 metra sześciennego na godzinę, a jego wejście przyłącza do GW 25. Oznacza to również, że w przypadku:

- sprzęgła SHE-OC będzie to model 402040,
- sprzęgła SHE-CD będzie to model 403055,
- sprzęgła SHE będzie to model 01040.

Uwaga! Przy doborze odpowiedniego sprzęgła należy uwzględnić również to, czy preferujemy wybór modeli ocieplonych (modele SHE-OC), kondensacyjnych (modele SHE-CD) lub nieocieplonych (SHE).

Reasumując, dobór odpowiedniego typu sprzęgła hydraulicznego jest pochodną jego podstawowych parametrów. Ma on wpływ na prawidłową pracę instalacji, a także na sposób przepływu wody w instalacji grzewczej. Sprzęgło zapewnia też wydłużenie żywotności instalacji centralnego ogrzewania i c.w.u.

Zobacz inne nasze wpisy:

Wróć