Ile prądu zużywa kocioł elektryczny?
Kocioł elektryczny to niezwykle uniwersalne urządzenie, które można łączyć z różnymi typami instalacji grzewczych. Sprawdzi się do zasilania grzejników ściennych, jak i bardzo popularnego w dzisiejszych czasach ogrzewania podłogowego. Zastanawiasz się, ile kosztuje piec elektryczny i jaki jest koszt zużycia prądu w przypadku jego zastosowania do ogrzewania domu? W poniższym wpisie odpowiadamy na te pytania.
Piec elektryczny - podstawowe informacje
Na wstępie warto jednak wspomnieć, czym są i jak działają kotły elektryczne. Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę to fakt, że są to nowoczesne, wygodne, bezpieczne, a na dodatek ekologiczne generatory ciepła. Nie dość, że zapewniają wygodne oraz niezawodne ogrzewanie pomieszczeń to nie generują gazów cieplarnianych tak jak w przypadku spalania paliw kopalnych takich, jak węgiel, czy gaz.
Te małe, wręcz niepozorne urządzenia można zainstalować praktycznie w dowolnym miejscu. Są niezwykle łatwe w montażu, a sterowanie nimi nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Należy zauważyć, że kotły elektryczne są dostępne w różnych zakresach mocy. Z tego też powodu są idealnym rozwiązaniem nie tylko dla domów energooszczędnych i pasywnych, ale także sprawdzą się przy modernizacji istniejących instalacji grzewczych.
Jak działa kocioł elektryczny?
Piec elektryczny do centralnego ogrzewania (CO) wyposażony w grzałki, przy pomocy których następuje podgrzanie wody w zbiorniku wewnętrznym. Następnie nagrzana ciecz, poprzez pompę, jest tłoczona do domowej instalacji CO. Ciepło w ten sposób jest stopniowo oddawane do pomieszczeń, a ochłodzona ciecz wraca do kotła w celu ponownego nagrzania. Należy zauważyć, że grzałki utrzymują w wewnętrznym zbiorniku wysoką temperaturę, dzięki czemu piec może powoli oddawać ciepło i nagrzewać grzejniki lub instalację ogrzewania podłogowego.
Moc pieca elektrycznego - co warto wiedzieć?
Kocioł elektryczny dobiera się na podstawie mocy wyjściowej (liczby kilowatów). Zasada w tym przypadku jest bardzo prosta - im wyższa moc znamionowa w kilowatach (kW), tym więcej grzejników można zasilić i większą powierzchnię domu można ogrzać. Niemniej jednak kotły elektryczne mają zwykle znacznie niższą moc wyjściową niż kotły gazowe lub olejowe, o czym trzeba pamiętać. Z tego względu lepiej sprawdzą się w mniejszych domach lub mieszkaniach. Nie sprawdzą się natomiast w dużych domach i budynkach komercyjnych, ponieważ zużycie energii do ich ogrzania będzie bardzo wysokie.
Zatem jak dobrać moc ogrzewania elektrycznego? Niektórzy instalatorzy liczą, że na każdy grzejnik w domu należy liczyć 1,5 kW mocy. Czyli, mając sześć grzejników, należy kupić kocioł elektryczny o mocy minimum 9 kW. Oczywiście jest to bardzo prosty przelicznik do wstępnego doboru pieca. Ostateczny dobór pieca powinien być wykonany przez doświadczonego instalatora lub producenta. To on dobierze piec w zależności od rodzaju budynku, stopnia jego zapotrzebowania na energię (EUco), czy rodzaju jego termoizolacji.
Ile kosztuje kocioł elektryczny?
Zakup samego pieca elektrycznego do ogrzewania domu to w dzisiejszych czasach nieduży wydatek. Podstawowe wersje do ogrzewania małych domów to koszt około 2,5 tys. do 5 tys. zł. Natomiast kotły większej mocy do systemów CO i c.w.u. (ciepłej wody użytkowej), to wydatek od 5 tys. do 8 tys. zł. Czyli ich cena jest zbliżona do kosztów zakupu dobrej klasy pieca gazowego.
Ile prądu zużywa kocioł elektryczny?
Odpowiednio dobrany piec elektryczny, w domu pasywnym lub energooszczędnym będzie wydajnym urządzaniem, którego pobór prądu nie będzie wiązał się z wysokimi rachunkami za prąd. Odnośnie do kosztów ogrzewania domów prądem to jego zużycie w ich przypadku w taryfie G12 wyniesie rocznie:
- ok. kilkaset złotych w budynku pasywnym o wielkości 90 m²;
- od ok. kilkuset do kilku tysięcy złotych w domu niskoenergetycznym o wielkości 90 m²;
- ok. kilka tysięcy złotych w przypadku domu energooszczędnego o powierzchni 90 m².
Zatem zużycie energii w przypadku nowoczesnego budownictwa nie jest wysokie. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że koszt ogrzewania elektrycznego dla danego domu można obliczyć, stosując kalkulator dostępny na oficjalnej stronie Urzędu Regulacji Energetyki.
Jak oszczędzać prąd w przypadku kotła elektrycznego?
Średni koszt ogrzewania jest ważny dla każdego właściciela domu lub mieszkania. Natomiast przy rosnących cenach za energię elektryczną wiele osób zastanawia się, jak można zmniejszyć swoje rachunki. Również koszt ogrzewania elektrycznego można zredukować, stosując się do pewnych reguł.
Podstawowe zasady energooszczędnego ogrzewania
Zużycie prądu w przypadku zastosowania pieca elektrycznego można zniwelować. Jeżeli chcemy tego dokonać, należy:
- Dostosować temperaturę w pokojach - już jeden stopień Celsjusza mniej może oznaczać o 7% mniejszy pobór prądu. Dostosuj więc temperaturę w każdym pomieszczeniu osobno. W najczęściej używanych pomieszczeniach takich jak pokój dzienny można ustawić temperaturę do 20° lub 21°, natomiast temperatura 18 lub 19° w sypialniach i pomieszczeniach będzie zupełnie wystarczająca.
- Zainstalować zawory termostatyczne - termostaty montowane na każdym grzejniku umożliwiają regulację temperatury w każdym pomieszczeniu. Nowoczesne zawory mogą być także sterowane z aplikacji telefonu.
- Zainwestować w programator - dzięki sterowaniu temperaturą c.w.u. możesz obniżyć zużycie prądu. Wystarczy, że zdefiniujesz przedziały czasowe, w których pracuje grzałka zasobnika ciepłej wody użytkowej. Dostosuj jej pracę do swoich wymagań, a z pewnością zredukujesz całkowity koszt zużycia prądu.
Technologia i standard ocieplenia budynku
Niewątpliwie pobór mocy kotła elektrycznego zależy z jednej strony od takich parametrów jak sprawność energetyczna urządzenia grzewczego, a z drugiej od standardu i wykonania termoizolacji budynku. Czym lepiej docieplony dom np. energooszczędny lub pasywny tym roczny koszt zużycia energii przy korzystaniu z pieca elektrycznego będzie mniejszy. Przy budowie nowego domu ogrzewanego kotłem na prąd warto także rozważyć rezygnację z kominów i wykonanie wentylacji mechanicznej. Z jednej strony zmniejszy to koszty jego budowy, z drugiej ograniczy straty ciepła i tym samym ilości energii do ogrzania domu.
Zobacz inne nasze wpisy:
- Kocioł elektryczny czy kocioł gazowy?
- Kocioł elektryczny czy pompa ciepła?
- Jak dobrać sprzęgło hydrauliczne?
- Dobór mocy podgrzewaczy przepływowych
- Ile prądu zużywa elektryczny przepływowy podgrzewacz wody?
- Kocioł elektryczny do fotowoltaiki
- Jakiej mocy kocioł elektryczny do domu 100m2?
- Kotły elektryczne - działanie i budowa