Skip to main content

Ekonomiczne ogrzewanie mieszkania w bloku – jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Ogrzewanie mieszkania w bloku znacząco różni się w kwestiach technicznych od systemu ogrzewania domowego. Różnica polega przede wszystkim na efektywności całego systemu, gdyż mieszkania - na ogół - są jednopoziomowe, mniejsze i dogrzewane z dołu lub z góry. Jak zatem ogrzać mieszkanie w bloku?

Ogrzewanie mieszkania w bloku - zalety posiadania własnego kotła

Marzysz o własnym ogrzewaniu w bloku? To możliwe. Dzięki niemu grzejesz mieszkanie wtedy, kiedy chcesz, a nie wtedy, gdy decyzję podejmuje Spółdzielnia Mieszkaniowa. Wyższy komfort cieplny, niezależność od (awarii) systemu grzewczego, a także możliwość efektywniejszego zarządzania kosztami, to tylko niektóre zalety tego rozwiązania. 

Zanim jednak zdecydujemy się na podłączenie grzejników do własnej instalacji grzewczej, pamiętajmy o kilku kwestiach:

  • wyborze optymalnego źródła ciepła,
  • przebudowie instalacji,
  • spełnieniu wszystkich wymogów formalnych. 

Ogrzewanie w bloku - czym zastąpić miejską instalację grzewczą w lokalu?

Właściciel mieszkania, który chce w pomieszczeniach zastosować indywidualny system ogrzewania, ma do wyboru kilka rozwiązań.

  1. Ogrzewanie gazowe - jest praktyczne i wygodne, ale wymaga podłączenia do sieci gazowej. Jego eksploatacja wiąże się również z regularnymi przeglądami, gdyż istnieje ryzyko, że ulatniający gaz doprowadzi do wybuchu. W przypadku takich budynków jak blok, gdzie mieszkają dziesiątki, a nieraz i setki ludzi, niebezpieczeństwo jest znacznie większe.
  2. Ogrzewanie paliwem stałym tudzież olejem opałowym - to rozwiązanie, które może i w jakimś stopniu sprawdza się w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale w blokach jest niepraktyczne. Poza tym takie rozwiązanie jest nieekologiczne i praktycznie niewykonalne, gdyż może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla osób mieszkających w bloku. 
  3. Pompa ciepła to rozwiązanie rzadko spotykane w blokach, ale - biorąc pod uwagę postęp technologiczny - można je zastosować również w mieszkaniu. Zaletą tej technologii są niskie koszty eksploatacyjne oraz wygoda obsługi. Niestety, ogrzewanie domu pompą ciepła wymaga dobrej izolacji, może generować hałas uciążliwy dla sąsiadów, a także jest kosztowny na etapie budowy. 

Jak mądrze ogrzewać mieszkanie? Może warto wybrać ogrzewanie elektryczne?

Alternatywą dla powyższych rozwiązań jest ogrzewanie elektryczne. Kocioł grzewczy nie emituje spalin, w związku z czym nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców. Poza tym koszty ogrzewania elektrycznego można minimalizować, chociażby poprzez sprawne zarządzanie temperaturą w cyklu dobowym, do czego zresztą przyda się sterownik pokojowy. Kocioł elektryczny nie zajmuje dużo miejsca, ogranicza straty ciepła i pozwala na w efektywny sposób zagrzewać wodę w instalacji C.O. oraz C.W.U. 

Warto również podkreślić, że kocioł można podłączyć do centralnego ogrzewania w mieszkaniu lub zasilić nim ogrzewanie podłogowe, dzięki temu pozbędziemy się kaloryferów. Przeróbka w już istniejącej instalacji nie jest kosztowna, w zamian otrzymujemy dostęp do instalacji, która pracuje nawet wtedy, gdy nie obowiązuje sezon grzewczy. 

Tanie ogrzewanie elektryczne - co zrobić, by zaoszczędzić na ogrzewaniu przy pomocy kotła elektrycznego?

Zanim zdecydujemy się na montaż kotła elektrycznego w mieszkaniu, pamiętajmy o tym, że jego instalacja w lokalu znacząco będzie się różnić od sposobu, w jaki podłączylibyśmy go w domu.

Krok 1: Wymagania formalne i zgody administracyjne

Przed instalacją kotła elektrycznego w bloku mieszkalnym konieczne jest Uzyskanie zgody zarządcy budynku lub spółdzielni mieszkaniowej. Kocioł elektryczny będzie zużywał znaczne ilości energii, dlatego konieczne może być przeprowadzenie analizy możliwości przyłączenia urządzenia. Niezbędne jest też Sprawdzenie mocy przyłączeniowej mieszkania, gdyż piec wymaga odpowiedniej mocy energetycznej (zazwyczaj 6-12 kW dla mieszkań). Jeśli obecna moc przyłączeniowa jest niewystarczająca, konieczne będzie wystąpienie o jej zwiększenie do zakładu energetycznego.

Uwaga! Wybierając kocioł elektryczny, warto zastanowić się również nad zmianą taryfy energetycznej np. na G12 lub G12w.

Krok 2: Przygotowanie instalacji wodnej CWU i CO

Montaż elektrycznego kotła do ogrzewania domu wymaga również przeróbek w instalacji wodnej. Najpierw należy sprawdzić istniejący układ centralnego ogrzewania oraz wody użytkowej. Następnie należy pamiętać o zamontowaniu zaworów bezpieczeństwa i manometru, a także - jeśli to konieczne - podłączeniu przepony lub zbiornika wyrównawczego, które kompensują zmiany w objętości wody pod wpływem temperatury oraz jej ubytki na skutek parowania. Niezbędne jest też zastosowanie pompy obiegowej. 

Krok 3: Montaż i podłączenie kotła

Na koniec przystępujemy do montażu kotła. W tym celu wybieramy odpowiednie miejsce, w którym go zainstalujemy, a elektryk wykonuje stosowne podłączenie elektryczne trójfazowe. Na koniec kocioł elektryczny podłącza się do instalacji CO oraz (jeśli potrzeba) do instalacji ciepłej wody użytkowej (CWU). Piec nie zajmuje dużo miejsca, dlatego można go zamontować nawet w małym pomieszczeniu. 

Na koniec warto przetestować całą instalację pod kątem hydraulicznym i elektrycznym. Postarajmy się również o uzyskanie protokołów odbioru.

Wróć