Dobór mocy podgrzewaczy przepływowych
Planujesz montaż elektrycznego, przepływowego podgrzewacza wody? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj poniższy poradnik. Doradzimy w nim, jaka moc urządzenia będzie optymalna w przypadku pojedynczego zlewozmywaka, a jaka, gdy trzeba będzie zasilić wannę. Zapraszamy do lektury. Opowiemy w nim też, jak wygląda przygotowanie ciepłej wody w urządzeniu.
Przepływowy podgrzewacz wody — dlaczego jego moc jest tak istotna?
W porównaniu do pieców elektrycznych dwufunkcyjnych przepływowy podgrzewacz elektryczny ma jedną istotą zaletę: jest mniejszy i prostszy w montażu niż instalacja ciepłej wody użytkowej i połączonych z nią bojlerów. Nie oznacza to jednak, że można zbagatelizować jego moc. Dobierając ją na odpowiednim poziomie, możemy:
- podgrzewać w jednostce czasu jeszcze większą ilość wody,
- elektronicznie sterować temperaturą wody,
- ograniczyć wpływ intensywności przepływu wody na jej temperaturę.
Mówiąc krótko: przepływowy podgrzewacz wody spełni nasze oczekiwania jedynie wówczas, gdy jego moc będzie faktycznie dostosowana do potrzeb użytkownika. Pamiętajmy, że nie zawsze będziemy korzystać z mocy maksymalnej. Jej wartość chwilowa będzie zależna m.in. tego, na jaką temperaturę wyjściową będzie ustawiony elektryczny podgrzewacz.
Jak działa przepływowy podgrzewacz wody elektryczny? Zasada działania urządzenia
Zasada działania podgrzewacza przepływowego jest bardzo prosta. Urządzenie wyposażone jest w specjalną grzałkę, w której woda ogrzewa się w trakcie przepływu. Po odkręceniu kranu aktywuje się mechanizm zasilający grzałkę. Ilość ciepłej wody będzie zatem zależna od mocy urządzenia, ale też od tempa jej przepływu. W przypadku przegrzania wody wypływającej powyżej określonej wartości granicznej, urządzenie automatycznie się wyłącza. Niektóre urządzenia wyposażone są w wyświetlacz LCD, a także system sterowania elektronicznego, który w procesie ogrzewania wody wykorzystuje zaawansowane algorytmy logiczne. W tego typu urządzeniach regulacja temperatury odbywa się w sposób płynny, dzięki czemu można ogrzać wodę do temperatury dostosowanej do potrzeb użytkownika.
Trójfazowy i jednofazowy podgrzewacz przepływowy - czym się różnią? Kiedy je podłączyć?
Potencjalny posiadacz elektrycznego podgrzewacza do wody może wybierać spośród urządzeń dostępnych w dwóch różnych konfiguracjach. Najmniejsze z nich to podgrzewacze jednofazowe. Są to urządzenia o dość niewielkiej mocy (zaledwie kilka kW), które z reguły zapewniają dostęp do ciepłej wody dla jednego punktu. Podgrzewacz do wody na jedną fazę jest zasilany napięciem 230 V. Oznacza to, że można go bezproblemowo podłączyć do gniazdka, zasilając w ten sposób umywalkę lub zlewozmywak.
Trójfazowe podgrzewacze przepływowe do wody to urządzenia o znacznie szerszym zastosowaniu. Można je wykorzystać w kuchni i łazience, podłączając je do kilku punktów poboru wody. Zasila je napięcie wynoszące aż 400 V. Można je montować tylko w tych miejscach, gdzie jest doprowadzona instalacja trójfazowa. Trójfazowe podgrzewacze do wody mogą być wykorzystane do zasilenia prysznica, a w przypadku urządzeń dużej mocy - również do napełnienia wanny.
Podgrzewacz pojemnościowy - czy warto?
Niektóre podgrzewacze do wody są dostępne w postaci urządzeń pojemnościowych. Wyposażone są one w zbiornik, wewnątrz którego panuje wysoka temperatura i znaczne ciśnienie wody. Zwykle podłącza się je do jednego punktu poboru wody, zapewniając dostęp do ciepłej wody użytkowej w kranie. W przypadku urządzeń pojemnościowych temperatura wody wypływającej z podgrzewacza może być wyższa.
Elektryczny przepływowy ogrzewacz wody - jaka moc będzie wskazana?
Urządzenie o mocy od 12 kW wystarczy do podgrzania kuchennych punktów poboru lub łazienkowej umywalki, 15kW jednostka całkowicie wystarczy do prysznica, ale jeśli w międzyczasie będziemy chcieli korzystać z dostępu wielopunktowego (np. prysznic + kran w kuchni), moc nominalna będzie musiała być większa o kolejne 3 - 5 kW. A jaki podgrzewacz wybrać, gdy chcemy zasilić wannę? W tym przypadku warto poszukać sprzętu o mocy wynoszącej minimum 18 kW, jednak chcąc uzyskać komfort użytkowania wanny, dużo lepszym wyborem będą podgrzewacze o mocach 21 lub nawet 24kW.
Jaki elektryczny przepływowy podgrzewacz wybrać? Jaka instalacja będzie opłacalna?
Czy warto kupić elektryczny podgrzewacz przepływowy? Jeśli z ciepłej wody korzystamy sporadycznie, a technika grzewcza w domu nie zapewnia możliwości instalacji C.W.U., to posiadanie podgrzewacza ma sens. Oczywiście można zdecydować się na podgrzewacz pojemnościowy, ale z reguły generuje on wyższe straty ze względu na utratę zmagazynowanego ciepła. Standardowe rodzaje podgrzewaczy dostarczają wodę do kilku punktów odbioru i mogą ją podgrzać do temperatury wynoszącej od 30 do 60 stopni Celsjusza. W przypadku większej mocy można uzyskać wyższą temperaturę wody, ale z reguły jej zakres nie przekracza 70 stopni Celsjusza. Wybierając podgrzewacz trzeba też dostosować jego możliwości do ilości przepływającej wody, a także budowy sieci w domu.
Reasumując, do przygotowania ciepłej wody podgrzewacz o mocy kilkunastu kW powinien wystarczyć. W przypadku podgrzewaczy znajdujących zastosowanie w kuchni ich moc może być znacznie mniejsza. Niezależnie od wybranego urządzenia, należy sobie zapewnić nieograniczony dostęp do wody ciepłej.
Zobacz inne nasze wpisy:
- Kocioł elektryczny czy kocioł gazowy?
- Kocioł elektryczny czy pompa ciepła?
- Jak dobrać sprzęgło hydrauliczne?
- Ile prądu zużywa elektryczny przepływowy podgrzewacz wody?
- Ile prądu zużywa kocioł elektryczny?
- Kocioł elektryczny do fotowoltaiki
- Jakiej mocy kocioł elektryczny do domu 100m2?
- Kotły elektryczne - działanie i budowa