Czym ogrzać mieszkanie — jaki piec sprawdzi się przy 50m2?
Coraz większą uwagę przywiązujemy do wyboru odpowiedniego systemu grzewczego. Szukamy nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, kotła efektywnego w działaniu, a zarazem oszczędnego. Zależy nam też na tym, żeby jego instalacja nie była kłopotliwa, a praca praktycznie bezobsługowa. Zatem, jaki piec spełni te wszystkie wymagania i zapewni komfort termiczny mieszkania o powierzchni 50m2?
Nowoczesne systemy grzewcze i ich zastosowanie
Aktualne systemy ogrzewania opierają się na najnowocześniejszych, zaawansowanych technologiach. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie optymalnego komfortu termicznego przy jednoczesnym zredukowaniu zużycia energii. Współczesne kotły w niczym nie przypominają zatem kotłów grzewczych sprzed lat. Są wyposażone w szereg rozwiązań, które optymalizują pracę systemów grzewczych i pozwalają perfekcyjnie dostosować moc ich działania do konkretnych potrzeb. Wybierając odpowiedni kocioł można zatem poczynić spore oszczędności. Nikogo więc nie dziwi fakt, że decyzja o wyborze odpowiedniego pieca nie jest łatwa.
Jaki kocioł wybrać do mieszkania 50m2?
Producenci pieców prześcigają się w coraz to nowszych i bardziej zaawansowanych systemach grzewczych. Na rynku mamy niezwykle szeroki wybór kotłów zasilanych różnymi źródłami energii. Wszyscy obiecują, że ich produkty charakteryzują się najwyższą efektywnością energetyczną, bezpieczeństwem i niezawodnością działania. Niestety okazuje się jednak, że nie każdy kocioł nadaje się do małego mieszkania. Co więcej, wiele z nich wymaga podłączenia do systemu kominowego, a to może generować dodatkowe koszty. Problemem może też być dostęp do konkretnego surowca energetycznego. Zatem, jak sprawdzić, czy konkretny piec będzie odpowiedni do ogrzewania mieszkania o powierzchni 50 m²?
Przy wyborze pieca do ogrzewania niewielkiego mieszkania na pewno należy się sugerować jego wielkością. Kocioł centralnego ogrzewania nie powinien bowiem zajmować zbyt dużo miejsca. Wielu właścicieli małych mieszkań bierze pod uwagę zakup pieca kondensacyjnego. Tego rodzaju kotły są wyposażone w zamkniętą komorę spalania, ale niestety nie oznacza to, że nie wytwarzają spalin. Do ich odprowadzania konieczna jest bowiem rura koncentryczna. To sprawia, że instalując kocioł kondensacyjny, musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami, a przede wszystkim z montażem przewodu powietrzno-spalinowego.
W niewielkim domu o powierzchni 50 m2 trudno sobie też wyobrazić kocioł zasilany paliwami stałymi. Choć są one coraz nowocześniejsze, a koszt ich eksploatacji jest stosunkowo niski, to niestety są mało komfortowe w codziennym użytkowaniu. Przechowywanie opału, regularne czyszczenie paleniska i konieczność ręcznego uzupełniania podajnika na opał skutecznie zniechęcają do montażu tego rodzaju pieca. Doskonałą alternatywą dla kotłów gazowych, pieców na pellet i inne surowce jest ogrzewanie elektryczne.
Elektryczny piec do ogrzewania mieszkania 50m2
Ogrzewanie elektryczne to wygodne rozwiązanie. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest ono bardzo bezpieczne. Piece zasilane w ten sposób nie emitują żadnych zanieczyszczeń. Są zatem przyjazne dla środowiska naturalnego. Nie stanowią też zagrożenia dla ludzi. Korzystanie z nich nie grozi bowiem zaczadzeniem, czy wybuchem. Najważniejsze jest jednak to, że są one niezwykle wygodne w codziennym użytkowaniu i praktycznie bezobsługowe. Co ważne, piec elektryczny to kompaktowe urządzenie grzewcze, które świetnie się sprawdzi w niewielkim lokalu mieszkalnym. Jeśli zdecydujemy się na kocioł dwufunkcyjny, będzie on także dostarczał ciepłą wodę. Dowiedzmy się zatem, co jeszcze przemawia za jego instalacją?
Kocioł elektryczny a koszty
Wbrew powszechnie panującej opinii, ogrzewanie energią elektryczną nie musi być drogie. Co ważne, już sam zakup urządzenia grzewczego, a także jego instalacja jest znacznie bardziej opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia, niż kupno i montaż innego rodzaju kotła. Nie potrzebujemy komina, czy też przewodów wentylacyjnych, co generuje dodatkowe wydatki. To przekłada się na niższe koszty zamontowania pieca elektrycznego. Wybierając odpowiedni kocioł do ogrzewania należy jednak dokładnie obliczyć, ile kw mocy pieca będzie niezbędne na każdy m2 powierzchni grzewczej.
Trzeba mieć na uwadze, że ogrzewanie piecem elektrycznym będzie najbardziej efektywne w przypadku dobrze docieplonego lokalu mieszkalnego. Prawidłowa izolacja termiczna sprawia bowiem, że dom ma znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Również wybór odpowiednich grzejników znacząco wpłynie na koszty ogrzewania energią elektryczną. Lekkie, aluminiowe nagrzewają się szybciej, dlatego też warto w nie zainwestować. Nie można też zapominać o źródle energii odnawialnej, które z powodzeniem można wykorzystać do zasilania pieca elektrycznego. Nowoczesny kocioł jednofunkcyjny, ale też dwufunkcyjny, czy akumulacyjny pomimo różnic w konstrukcji świetnie współpracują z energią pozyskiwaną z paneli solarnych. Takie rozwiązanie pomoże obniżyć koszty związane z ogrzewaniem domu.